Rodzaje, rozmiary i kolory haczyków

Tym razem chciałbym rozjaśnić trochę sprawę z haczykami, których w sklepach wędkarskich jest tysiące przeróżnych firm i naprawdę jest ciężko wybrać najbardziej odpowiednie. Na całe szczęście są już w większości dobrej jakości, choć sam cały czas używam najlepszych firm, czyli GamakatsuOwner i trochę zapomniany już Mustad. Niestety producenci trochę nam utrudniają wybór haczyków, ponieważ każda firma ma swoje własne wielkości. Czasami nawet jedna firma wypuszcza kilka, kilkanaście rodzajów haczyków, a ich wielkość różni się i to nawet znacznie przy tej samej numeracji, dlatego wielu wędkarzy wybiera haczyki na „oko” zamiast podawać sprzedawcy numer haczyka jaki chce zakupić.

 

ROZMIARY HACZYKÓW

O co chodzi z tymi rozmiarami haczyków? Otóż wielkościom haczyków przyporządkowane są numery – zaczynają się od 2 (największy haczyk) przez 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24 do 26 (najmniejszy). Jak już napisałem we wstępie rozmiary się różnią u każdej firmy, więc nie powinniśmy „sztywno” trzymać się w/w numeracji. Najważniejsze to, żeby dobierać haczyki do rodzaju i wielkości przynęty, na którą będziemy łowić. Przecież nie można zakładać małej przynęty na duży hak, gdzie będzie on widoczny dla ryby, może uszkodzić delikatną przynętę np. ochotkę czy białe robaki oraz przynęta raczej nie za bardzo będzie się naturalnie zachowywać. I na odwrót – duża przynęta na małym haczyku spowoduje, że zasłoni ostrze haczyka, przez co zacięć będzie zdecydowanie mniej. To samo dotyczy dobierania wielkości haczyków do naszego zestawu i sprzętu – nie wiążemy małego haczyka na grubej żyłce i na odwrót – duży haczyk na cienkiej żyłce też raczej nie pasuje… Haczyki najmniejsze o rozmiarze 16-26 stosowane są do połowu małych ryb. Są to haczyki wykonane z cienkiego lub średniego drutu, które idealnie nadają się do małych i delikatnych przynęt takich jak ochotka, pinka, czy niewielki biały robak. Nastawiając się na grubego zwierza musimy już użyć haczyków wykonanych z grubego i mocnego drutu, który dodatkowo jest kuty w celu zwiększenia wytrzymałości. Są to haczyki o rozmiarze od 2 do 14.

 

RODZAJE HACZYKÓW

 

Niezliczona ilość haczyków różni się od siebie nieznacznie kształtem, ale ogólnie wyróżnia się cztery rodzaje haczyków.

 

Haczyki typu CRYSTAL

Haczyki typu crystal to takie, które mają ściśnięte kolanko, taki kształt występuje zazwyczaj w małych haczykach, które świetnie nadają się do łowienia na białe robaki lub pinki, ponieważ założone tuż pod ostrzem naturalnie się zachowują, dzięki czemu wzrasta ilość brań.

 

 

Haczyki o okrągłym kolanku

Haczyki o okrągłym kolanku występują w większych rozmiarach i są przeznaczone do dużych przynęt, najczęściej roślinnych np. kukurydza, konopia, skórka chleba. Jeśli chcemy łowić na duże czerwone robaki lub rosówki polecam użyć haczyków z zadziorkiem na trzonku, dzięki któremu robak się nie zsunie. Aby wyeliminować w/w problem można „zastopować” czerwonego kilkoma białymi robakami tworząc tzw. kanapkę.

Haczyki o krótkim lub średnim trzonku

Kolejnym rodzajem są haczyki o krótkim lub średnim trzonku, które są najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane przez wędkarzy.

Haczyki z długim trzonkiem

Natomiast haczyki z długim trzonkiem ułatwiają wyhaczanie ryb i są stosowane najczęściej przez wyczynowców do szybkościowego łowienia np. uklejek.

 

KOLORY, ZADZIORY, OCZKA, ŁOPATKI

 

Przyjęło się, że kolor przynęty powinien być dopasowany do koloru haczyka, czyli np. czerwony haczyk = ochotka, złoty = kukurydza itp. Oczywiście trzeba się trzymać tej reguły, choć uważam, że najbardziej uniwersalne są haczyki w kolorze czarnym, grafitowym, zielonym i …niebieskim, które są słabo widoczne nawet w przejrzystej wodzie i nie wyróżniają się za bardzo na tle różnych przynęt. Czasami mam wrażenie, że łowiąc na złoty haczyk, odbija on refleksy świetlne i może wystraszyć rybę szykującą się do połknięcia naszej przynęty, jednak niektórzy wędkarze twierdzą, że takie rozbłyski ryby zaciekawiają. Także ogólnie staram się nie łowić na złote haczyki i polecam również pokolorować ołów czarnym, brązowym lub zielonym (w zależności od przejrzystości wody) wodoodpornym pisakiem – przecież karpiarze chyba się nie mylą stosując maskujące ubarwienie swych zestawów. Kilka słów o zadziorach: zaletami haków z zadziorami jest oczywiście to, że zadzior zmniejsza ryzyko wyhaczenia się ryby podczas holu. Drugą zaletą jest to, że przynęta mocno trzyma się na haczyku. Wadą natomiast jest to, że podczas zacięcia trudniej się wbija ostrze w pysk ryby, co powoduje większą ilość pustych brań. Ponadto trudniej haczyk z zadziorem usunąć z pyska ryby często ją nawet kalecząc oraz bardzo irytującą rzeczą jest odhaczenia takiego haczyka z podbieraka (polecam stosować żyłkowe podbieraki lub pokryte gumą z dużymi oczkami), ubrania a nawet – wiem to z autopsji – ręki czy brwi. Coraz więcej wędkarzy stosuje haczyki bezzadziorowe (często wymuszone jest to regulaminem danego łowiska), które oprócz tego, że ryby częściej „spadają” (wprawny wędkarz do tego nie może dopuścić!) mają same zalety – nie uszkadzają pyska ryby, łatwo je usunąć, są lepsze w zacinaniu brania. Duże haki zamiast łopatki mają trzonek zakończony oczkiem i są używane do połowu największych ryb, gdzie oczko jest niezbędne do użycia przyponu wykonanego z innego materiału niż żyłka np. plecionka, stalka.

 

PORADY

 

1. Najważniejsza rzecz to ostry hak – ostrz haczyki specjalnymi ostrzałkami a najlepiej wymieniaj je po złowieniu kilku dużych ryb a szczególnie po zaczepie!

2. Najprostszy i pewny węzeł to półbaryłkowy, wiążąc węzły zawsze zwilż żyłkę wodą lub śliną by zmniejszyć tarcie przy zaciskaniu.

3. Żyłka musi wychodzić z węzła zawsze po wewnętrznej stronie łopatki, w przeciwnym razie może ją przeciąć.

4. Nigdy nie wbijaj haczyka w korek dolnika – tępi się błyskawicznie no i niszczy sam korek.

5. Ostrze haczyka zawsze musi wystawać z przynęty a trzonek maksymalnie schowany

6. Jeśli wiązanie haczyków sprawia ci trudność spraw sobie przyrząd do wiązania haczyków.

7. Kup sobie pudełko magnetyczne, dzięki któremu haczyki nie będą się mieszać, gubić, obijać i tępić.